Akne (Sivilce) Nedir?

Akne (Sivilce) Nedir?

Akne ya da diğer adıyla sivilce özellikle gençlerde görülen yaygın bir deri hastalığıdır. İnsan derisinde en sık yüz, boyun, omuzlar, sırt ve göğüs bölgesinde bulunan kıl folikülü (kılın oturduğu yapı) ve eşlik eden sebase bezlerin (yağ içerikli salgı üreten bezler) por adı verilen dışarı açıklığının kapanması veya iltihaplaşması sonucu ortaya çıkar. Akne farklı şekillerde olabilir;

 • Komedon (aknenin göstergesi, küçük, deriden kabarık siyah veya beyaz iltihapsız oluşumlar)

 • Papül (çapları 1cm’den küçük deriden kabarık, sert oluşumlar) 

 • Püstül (çapları 0.5 cm’ye kadar olan iltihap dolu, deriden kabarık oluşumlar)

 • Kist (içi sıvı dolu, bir kapsülle çevrilmiş oluşumlar)

Aknenin Dört Temel Nedeni.

 • Akne, kıl-yağ bezleri biriminin hastalığıdır. Yağ bezleri isimlerini ürettikleri yağlı bir madde olan sebum’dan alırlar. Normal şartlar altında sebum, kıl folikülü boyunca ilerler ve cilt yüzeyine çıkar. Akne oluştuğu zaman sebum folikülün içinde kalır ve dışarı çıkamaz. Akneler yağ bezlerinin daha yoğun olarak bulunduğu yüz, boyun, sırt, kolların üstü ve omuzlar gibi bölgelerde daha çok oluşur. Siyah nokta şeklindeki akne lezyonlarına komedon adı verilirken, kırmızı, şişmiş ve irinli lezyonlara papül, nodül ve püstül denilmektedir. Komedonların oluşmasını sağlayan dört temel etken vardır:
  Hormonlar (androjenler)
  Artan sebum üretimi
  Folikülün içindeki değişiklikler
  Bakteriler
  Hormonlar (androjenler):
  Akneler genelde, vücut androjen hormonunu daha fazla üretmeye başladığı zaman oluşur. Androjen üretimi 11-14 yaşları arasında en üst seviyeye ulaştığında akneler de artmaktadır. Genç kadınlarda menstrüel döngü nedeniyle değişen hormon seviyeleri aknelerde alevlenmelere neden olmaktadır. Bu değişiklikler yağ bezlerinin androjenlere olan hassasiyetini de etkilemektedir.

 • AKNE TEDAVİSİNDE UYGULANAN YÖNTEMLER 

 

Kimyasal Peeling -TCA

Glikolik asit, TCA , fenol gibi asitli solüsyonların deriyi soyucu ve gerici etkisinden yararlanılmaktadır. Yukarıda belirtilen kimyasal peeling solüsyonlarının akne izlerinin tedavisindeki rolleri içerdikleri asidite oranlarına göre değişkenlik göstermektedir. Yukarıda tüm anlatılan tedavi yöntemleri sonrası hastaların kesinlikle güneş ışınlarından korunmaları gerekmektedir. Bu nedenle bu tip tedavilere özellikle yaz aylarında yapılması sakıncalıdır. Aktif akne mevcudiyetinde ise öncelikle medikal tedavi ön plana çıkmaktadır.

Kimyasal Peeling – TCA işlemi  Ayda 1 seans olarak uygulanmaktadır.

 

Dermabrazyon İle Tedavi

Dermabrazyon derinin bir bölümünün cerrahi aletler yardımı ile soyulması prosedürüdür. Soyulan sağlıksız akne izlerini taşıyan cildin yerine yeni sağlıklı cildin oluşumunu sağlayan bir cerrahi işlemdir. Dermabrazyon sonrası yüzde kabuklanmalar oluşur. Bu kabuklar altından sağlıklı deri eklerinden oluşan deri tabakası 10-15 günde meydana gelir.

Dermabrazyon Tedavisi İşlemi  Ayda 1 Seans olarak uygulanmaktadır.

D.ANKUT

 

 

 

 

Yazıyı Paylaş :

Keywords: AKNE,SİVİLCE,SIVILCE.akne tedavisi

Yorumlar


Yorum Bırak