Lazer Epilasyonu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Lazer epilasyon nedir?

Lazer Epilasyon Uygulaması ultraviole ışıklar yayan cihazlar yardımı ile vücuttaki istenmeyen tüyleri yok etme işlemidir. Aslında lazer epilasyon işleminin ne olduğunu bilmeden önce vücuttaki istenmeyen tüylerin temel gelişimleri hakkında bilgi sahibi olmak faydalı olacaktır. Vücudumuzda bulunan tüm tüyler  erken anajen, anajen, katajen, ve telojen olmak üzere 4 evrede gelişimlerini tamamlamaktadır. Erken anajen evre; tüy köklerinin tüy üretimine başladığı dönemdir. Anajen evre; üretilmiş olan tüyün en aktif olduğu gelişim ve cilt içerisinde uzama dönemidir. Anajen dönem tüylerin lazer için en uygun olduğu dönemdir. Katajen evre; kök içerisindeki canlı hücrelerin aktivitesini durdurup yapılarının değiştiği, dinlenme dönemine geçtiği süreçtir. Telojen evre ise; tüylerin uzamasının durduğu ve kökten ayrılıp vücuttan atıldığı dönemdir.

Lazer epilasyon uygulaması birden çok seanstan oluşan, anajen evrede olan tüylerin köklerinin ultraviole ışıklar aracılığı ile kontrollü şekilde tahribata uğratılarak tüy üretimini sonlandırmaya yönelik uygulanan medikal bir işlemdir. Lazer uygulamasının birden çok seanstan oluşmasının sebebi; her tüy kökünün aynı zamanda anajen evrede olmamasından kaynaklanır. Her kök farklı zamanda anajen evreye girdiğinden tüm köklerin faaliyetini durdurmak tek seansta mümkün olmamaktadır.

Lazer epilasyonun sonuçları kalıcı mıdır?

Lazer epilasyon işleminin amacı çevredeki dokular zarar görmeden sadece tüy köklerinin kontrollü ve kalıcı şekilde tahrip edilip, tüy üretememesini sağlamaktır. Hormonal bir sorun söz konusu değilse, kişinin tüy ve ten rengine uygun bir cihazla müdahale edildiği takdirde; kıl köklerinin  tüy üretimi kalıcı şekilde durdurulabilir. Lazer epilasyon, günümüzde kullanılan teknoloji ve uygun cihazlar sayesinde tüy köklerinin aktivitesini kalıcı olarak sonlandırmaktadır.

Lazer epilasyon uygulaması kaç seans yapılmalıdır? Seans aralıkları nasıl olmalıdır?

Lazer epilasyon ışığı aktif kıl kökleri üzerinde etkili olduğu için uygulama tek seansta maksimum sonuç veremez.Çünkü vücudumuzda bulunan tüm tüy kökleri aynı anda aktif halde değildir. Uygulama anında aktif olan tüy kökleri lazer ışığından etkilenirken, istirahattaki ve gerileme dönemindeki kökler etkilenmez.  Tüy rengi, yapısı ve büyüme evreleri kişiden kişiye göre değişiklik gösterdiği için gerekli seans sayısı da göreceli ve kişiden kişiye farklılık göstermektedir. En etkili sonuç için 45 günde 2 seans uygulama yapılmalıdir. Bu süre bölgeye ve kıl yapısına göre 15 günde 1 seans olarakta düzenlene bilir.  Bir kaç seanstan sonra bu süreler daha da uzayabilir. Bir sonraki seans için en uygun zaman, tüyün tekrar büyüyüp ten üzerinden fark edilebildiği zamandır. Çünkü tüylerin görünecek kadar büyümesi köklerin aktif olduğunun ve seanstan etkileneceğinin göstergesidir.

Lazer epilasyon güvenli midir?

Lazer epilasyon uygulamasını danışmak için Merkezimize gelen kadın ve erkek hastaların en çok yönelttiği soru: Lazer epilasyon zaralımıdir sorusudur. Bu sorunun sebebi lazer epilasyon cihazının yaydığı ışıkların radyasyon barındıran Gama ve X ışınları ile karıştırılmasıdır. Öncelikle bilinmesi gereken; lazer epilasyon cihazlarının tipi ne olursa olsun ışın değil ışık yayarlar. Işın olmadıkları için radyasyon barındırmaları mümkün değildir. Lazer epilasyon cihazlarının ışıkları sadece tüy köklerindeki melanini hedef alarak melanin pigmenti tarafından emilir ve cilt içerisinde ilerleme kaydedemez. Lazer epılasyon Doğru Yerde Doğru Kişiler ve Sağlık Bakanlıgı Onaylı Cıhazlar Tarfından Yapıldıgı Sürece Güvenli Bir Epilasyon Sistemidir. 

  • Lazer epilasyon kansere yol açar mı?

Lazer epilasyon uygulamasının kansere sebep olduğu konusunda herhangi bir tıbbi bulgu bulunmamaktadır. Radyasyon yaymayan bir işlem olduğundan kansere de sebep olmadığı söylenebilir.

  • Lazer epilasyon kısırlık yapar mı?

Halk arasında işlemle ilgili bilinen en büyük yanlışlardan biri genital bölgeye yapılan “Genital bölgeye lazer epilasyon yaptırmak yumurtalıklara zarar verir” inanışıdır. Bu inanış aslında şehir efsanesinden öteye gitmemektedir. Çünkü lazer ışıkları iç organlara ilerleyebilecek yapıda değildir. Bu nedenle rahim ve yumurtalıkların işlemden zarar görmesi mümkün değildir.  

Lazer epilasyon cihazları

Alexandirite Lazer Epilasyon Cihazı

Dalga boyu 755 nanometre olan cihaz, koyu renkli tüyleri kalıcı şekilde yok eder. Uzman kişilerce uygulandığında yanma ve leke oluşumu riski minimumdur. Alexandirite lazer sisteminde atışlar tek tek yapılır. Alexandirite lazer teknolojisinde lazer ışıkları ışıya dönüşür ve melanin pigmenti tarafından emilir. Emilen ısı kıl köklerinde tahribat yaratarak tüy üretimini kalıcı olarak sonlandırır.

Diode Lazer (Ütüleme sistemi)

800-810 nanometre dalga boyu içerdiği için diğer lazer teknolojilerine göre kıl köklerini biraz daha derinden etkileyen bir lazer sistemidir. Daha derine ulaşma özelliği, uygulama sırasında duyulan acıyı biraz daha yükseltir.Bu nedenle acı hissini azaltmak için soğuk jel ile uygulanır. Cihaz başlığı soğutucu jel sürülen cilt üzerinde sabit hızla gezdirilerek uygulandığı için ütüleme sistemi olarak da bilinmektedir.

D.ANKUT

Yazıyı Paylaş :

Keywords: KARABÜK LAZER EPILASYON,lazer epilisyon, Safranbolu lazer epilasyon, erkek lazer epilasyon,

Yorumlar

  • Arzu diyor ki:
    2020-10-01

    Hangi cihazları kullanıyorsunuz acaba


Yorum Bırak